Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się jaki rodzaj księgowości najlepiej wybrać na początku. Do wyboru mamy księgowość pełną i uproszczoną. Początkujący biznesmen może wybrać jak najbardziej drugą opcję, jednakże istnieją ku temu pewne warunki.

Księgowość uproszczona to w dużym skrócie zestaw zasad, które pozwalają na gromadzenie danych dotyczących finansów w niewielkich przedsiębiorstwach. Główna funkcja tego rodzaju księgowości to obliczenie należnego podatku. Księgowość uproszczona powstała dla małych przedsiębiorstw, gdzie niekonieczne jest prowadzenie trudnej i bardzo drogiej pełnej księgowości. Istnieją 3 podstawowe formy odnośnie księgowości uproszczonej :

  • karta podatkowa – jest ona dostępna tylko dla niektórych przedsiębiorców. Polega na zapłaceniu co miesiąc pewnej kwoty. Jej wysokość jest zależna od tego, ile jest mieszkańców w danym miejscu wykonywania działalności. Jest ona zależna również od rodzaju prowadzonej działalności i ilości pracowników w przedsiębiorstwie,
  • ryczałt ewidencjonowany – jest to również jedna z prostszych metod obliczania należnego podatku. Polega ona na płaceniu określonej wcześniej stawki podatku, która wzrasta wraz z powiększaniem się dochodów ( koszty są pomijane ). Niewątpliwym plusem w przypadku tej metody są dużo niższe stawki podatku. Niemniej jednak ryczałt musi być płacony zawsze, niezależnie od tego jakie mamy w danej chwili koszty.
  • książka przychodów i rozchodów – ta metoda jest równie prosta jak wyżej wymienione. Polega na zsumowaniu ze sobą przychodów i kosztów w księdze do tego przeznaczonej a także zapłaceniu podatku od różnicy pomiędzy nimi. W tym przypadku płacimy znacznej wyższy podatek, niż w przypadku ryczałtu. Jednakże w razie nie uzyskania żadnych zysków nie płacimy go w ogóle.

Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że dużą zaletą uproszczonej księgowości jest łatwość jej prowadzenia, natomiast wadą to, że podczas jej stosowania nie mamy szansy dowiedzieć się nic poza wysokością należnego podatku, czy poziomu przychodów. Ten rodzaj księgowości jest dobrym rozwiązaniem dla małych firm, gdzie właściciel doskonale wie na czym zarabia, a do wykonania ewentualnych obliczeń wystarcza mu program Excel.