Kredyt we frankach

Niestety wiedza Polaków z zakresu finansów osobistych, a także produktów bankowych i kapitałowych, jest często niewystarczająca. Dlatego tak wiele osób, niemal 900 tys., spłaca kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich.

Pomoc prawna

Mając kredyt we frankach wiele osób udało się po pomoc do prawników. Dzięki nim można odzyskać nadpłacone raty, pozbawić umowy klauzul niedozwolonych, ponownie przeliczyć kredyt. Najlepiej skontaktować się z kancelarią, która specjalizuje się w tej dziedzinie i wie co z frankowiczami zrobić, aby pomóc im najlepiej. Niestety jak informuje Rzecznik Finansowy, większość frankowiczów nie wie jak poradzić sobie z problemem, a także nie piszą skarg do banków. Dlatego warto też wziąć udział w spotkaniach informacyjnych dla frankowiczów organizowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego. W obronie frankowiczów intensywnie działa też Stowarzyszenie STOP Bankowemu Bezprawiu.

Pomoc ustawowa

Ten kto śledzi temat i zastanawia się co dalej z frankowiczami wie, że wznowiono prace nad ustawą o pomocy dla kredytobiorców. Ustawa ta ma zmianę zasad korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Miałby więc powstać fundusz utworzony ze składek banków i byłby to fundusz restrukturyzacyjny, a banki samodzielnie miałyby opracować zasady restrukturyzacji kredytów. Dla wielu osób czekanie na rozwiązanie ustawowe jest jednak zbyt oddalone w czasie. Dlatego część osób decyduje się teraz na przewalutowanie kredytu, szczególnie, że od pewnego czasu frank szwajcarski stał się tańszy. W ten sposób można całkowicie zlikwidować ryzyko walutowe. Niektóry decydują się też na inne sposoby np. częściową nadpłatę, spłatę całego kredytu, budowanie buforu w walucie kredytu lub w złotówkach etc. Jednak większość ze sposobów wymaga dostępu do dodatkowych środków finansowych.

Mając kredyt we frankach warto podjąć działania, które mogą nam realnie pomóc i poprawić bieżącą sytuację finansową. Frankowiczom udaje się wygrywać sprawy sądowe z bankami z bardzo dobrym skutkiem.