wentylacja

W każdym budynku mieszkalnym powstaje wiele szkodliwych substancji, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie i jakość życia mieszkańców. Do najbardziej niekorzystnych dla zdrowia należy połączenie dwutlenku węgla i pary wodnej. Ale w pomieszczeniach nie brakuje też substancji wywołujących reakcje alergiczne. Dlatego też zastosowanie właściwej wentylacji jest niezbędne zarówno dla zdrowia, jak i dla zachowania dobrego stanu budynku.

Prawidłowa wentylacja

Systemy wentylacyjne powinny zapewniać dobrą jakość powietrza w każdym pomieszczeniu oraz właściwy dla zdrowia mikroklimat, powinny zapobiegać rozwojowi grzybów i pleśni, a także nadmiernej wilgoci, która powoduje zawilgocenie ścian, mebli, elementów drewnianych oraz parowanie okien i luster. Właściwe systemy wentylacyjne nie powodują przeciągów, a jednocześnie efektywnie usuwają z pomieszczeń dwutlenek węgla, tlenek węgla, parę wodną, nieprzyjemne zapachy, dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia. Najlepiej jeśli wentylacja umożliwia regulowanie intensywności wymiany powietrza.

Systemy wentylacyjne – rodzaje

Istnieje wiele metod wentylacji budynków, które różnią się od siebie wieloma parametrami w tym intensywnością wentylacji, poziomem hałasu, kosztem budowy, awaryjnością, koniecznością przeglądów, czyszczenia i konserwacji itp. Najprostszą metodą wentylacji jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej czyli wykorzystania systemu kominów. Taka wentylacja jest bezkosztowa w eksploatacji i nie powoduje awarii, ale nie daje możliwości regulacji intensywności wymiany powietrza i jest zawodna. Dlatego dobrą alternatywą dla niej jest wentylacja mechaniczna lub wentylacja łącząca wentylację mechaniczną z naturalną tworząc wentylację hybrydową. Coraz większą popularnością cieszy się jednak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która pozwala zredukować koszty poniesione na ogrzewanie. Warto też przyjrzeć się zasadom działania wentylacji wyporowej i strumieniowej, i wybrać odpowiednie rozwiązanie do danego budynku. Inwestycja w dobry system wentylacyjny to inwestycja w zdrowie mieszkańców, a także w zabezpieczenie budynku przed wilgocią i niszczeniem.